Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS)
Opieka, gdzie jesteś — zdrowie psychiczne bez wychodzenia z domu.
TMS
Terapia przezczaszkową stymulacją magnetyczną (TMS, ang. repetitive transcranial magnetic stimulation) to innowacyjna metoda leczenia, która wykorzystuje zdolność mózgu do neuroplastyczności. TMS wykorzystuje pole magnetyczne oraz zjawisko indukcji elektromagnetycznej do precyzyjnej neuromodulacji i aktywności neuronalnej mózgu. Terapia TMS służy jako potencjalizacja leczenia, ale także jako alternatywa leczenia przypadków lekoopornych. Stymulacja TMS jest metodą terapeutyczną, której bezpieczeństwo i skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych.
Wskazania psychiatryczne obejmują: depresję, uzależnienie od nikotyny, zespół stresu pourazowego (PTSD)
Przeciwwskazania bezwzględne: obecność elektronicznych urządzeń medycznych w miejscach znajdujących się w odległości mniejszej niż 10 cm od cewki stymulującej, m.in. implanty ślimakowe.
Przeciwwskazania względne (oceniamy bilans strat i korzyści): padaczka w wywiadzie, ciąża, obecność ciał metalowych w obrębie głowy (z wyjątkiem, materiałów dentystycznych, makijażu, tatuaży) czynniki obniżające próg drgawkowy: pourazowe i pooperacyjne zmiany w obrębie mózgu, nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, niektóre infekcje, dyselekrolitemie, niektóre leki.
Kwalifikacja do leczenia: Kwalifikację do terapii przeprowadza się na podstawie konsultacji
z lekarzem w Poradni Zdrowia Psychicznego, na której omówione zostaną indywidualne wskazania do leczenia i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Przy kwalifikacji pacjent zostanie również poproszony o wypełnienie kwestionariusza zgodnie z zasadami rekomendowanymi przez Sekcję Biologiczną Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Następnie lekarz ustala zastosowany protokół, liczbę sesji oraz wyznacza termin rozpoczęcia zabiegów.